(138) Domaininiz Ele Geçirilmesini Önlemek için Ne Yapmalısınız

DomainBülten.com

Haftalık Domain Bülten 20.04.2015

Herkese Merhaba,

Açık arttırma listelemelerinde değişikliğe gidildi. Yükseltme satın alınan alan adlarından sonra alfabetik olarak devam eden listelemeler artık bitiş zamanına göre listeleniyor. Böylece açık arttırmalar ana sayfasında yer almadan sonlanan açık arttırma olmayacak.

Mart 2015 En Çok Aranan Kelimeler
haber
emlak
tatil
oyun
kitap
çiçek
moda
yemek
sigorta
araba
sohbet
bilet

UDRP (Alan Adı Uyuşmazlıkları Çözümü Politikası) davalarını yakından takip etmekteyim. Her domain yatırımcısı bu takibi yapmak durumunda. Özellikle domaini haksız yolla ele geçirmek (Reverse Domain Name Hijacking) için yapılmış kötü niyetli UDRP dava başvurularının takibi büyük önem taşıyor.
Takip etmenin yanı sıra kötü niyetli başvuruları ve kötü niyetli hakem(ler)i tespit edip bu konulara sahip çıkılması (gündeme getirilmesi, tartışılması vs) gerekiyor.
Büyük portföy sahipleri yasal olarak kendilerini savunabilecek maddi güce sahipler. Fakat küçük boyutlu portföy sahibi yatırımcıların onlarca davasını görmekteyiz ki kendilerini savunamadıkları için davaları kaybedebilmektedirler. Bu bağlamda büyük portföy sahiplerinden daha çok bu gibi durumlara sahip çıkmaları gerekmektedir. Bu konuda hassas olmanızı tavsiye ederim. Aksi halde bir gün siz de kötü niyetli bir davada domaininizi kaptırabilirsiniz.

Yeni uzantıların yenileme oranları çok yüksek değil. Yenileme dönemi gelmiş ve düşme yaşamayan uzantı bulunmuyor. Bu düşüşün devam edeceğini düşünüyorum. Yatırımcılar için istatistikler önemli. İstatistiklerin takip edilebileceği iki site:
https://ntldstats.com/
https://namestat.org/

Yabancı bir blog düzenli olarak yeni kurulan girişimleri domainleri ile birlikte yayımlıyor. Bu hafta yenisini yayımladı.
Arkadaşına İlet

İyi haftalar,
Okan Yıldırım
@AlanAdlari
@DomainBulten
fb.com/AlanAdlari

Doğru seçilmiş .com uzantısı aynı zamanda inanılabilirlik ile beraber gelir. Girişimlere bu açıdan da avantaj sağlar.

Açık Arttırmalardan

Whois

© 2012 - 2021 domainbulten.com Her Hakkı Saklıdır.

hepsini aç +

© 2012 - 2021 domainbülten.com