(70) 70. Domain Bülten

DomainBülten.com

Haftalık Domain Bülten 10.12.2013

Herkese Merhaba,

Kasım ayı en çok aranan kelimeler listemiz neredeyse daha öncekilerle aynı. Sadece yer değişimleri olmuş. Herkes geçmiş listelere bakarak çıkarım yapacaklardır. Eminim. Fakat göze çarpan değişim bitcoin kelimesinin listemize girmiş olması. Bu girişin ülkemizde de sanal para birimi olan Bitcoin'e olan ilginin artıyor olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Zira geçtiğimiz haftalarda platform olarak Bitcoin kabul etmeye başladığımızı da açıklamıştık.

Kasım Ayında En çok Aranan Kelimeler:
haber
oyun
moda
emlak
tatil
kadın
bebek
araba
sigorta
ilan
sohbet
yemek
bilet
reklam
bitcoin

Platformdan uzaklaştırma konusunda birkaç hafta evvel size iki adet domain yatırımcısını uzaklaştırmak durumunda kaldığımızı bildirmiştim.
Türkiye Domain Piyasası olarak henüz gelişme aşamasındayız. Olgunluk aşamamıza erişene dek (hatta o zaman alıcı taraflı yanlışlıklarda azalma olsa da devam edecektir.) hem satıcı hem de alıcı taraflı hatalar olacaktır. Bu bağlamda platform olarak katı davranmak yerine eğitici ve öğretici olmayı tercih etmekteyiz. Fakat alıcı ve satıcıların aynı hatayı tekrarlamalarını da onaylamadığımızı ve bu konuda aksiyon alacağımızı belirtmekte fayda görüyorum.
Sık karşılaştıklarımız:
- Alıcının teklif verip, anlaşıp ödeme yapmaması
- Satıcının daha önceden kendine ait olan fakat el değiştirmiş domaini hesabından silmemesi ve satış tipi "hemen al" olanların satın alındıktan sonra alıcıya teslim edilememesi.
- Açık arttırmayı birden çok üyelikle manipüle etmeye çalışan satıcılar.
- Açık arttırmaya katılarak teklif verip sonradan teklifin geri çekimeye çalışılması
- Açık arttırmayı kazanıp ödeme yapmamak.

En çok yaşadığımız sorunlar bunlar ve hepsi için en az 2 kere uyarı yapmaktayız. Yani bir domaine teklif verirken 2 ekranda teklif verenden onay alıyoruz. Sözleşmelerimiz de bu bağlamda hazırlanmış durumda yani her türlü sorumlu durumda kişi. Şimdiye dek hukuki bir girişimimiz olmadı. Dediğim gibi amacımız bilinçlendirmek.
Bu gibi durumların artmasından ötürü Aralık atı içerisinde Depozitolu Üyelik modelimizi uygulamaya koyacağız. Önümüzdeki hafta bu konu hakkında tüm detayları sizinle paylaşacağım.


Domain piyasası için 2014 öngörülerim:
- .com krallığını sürdürecek.
- .com uzantılı premium domainler daha da değerlenecek.
- İki kelimeden oluşan domainlerin satış oranı artacak.
- Bir ayda alım-satım işlemi yapılan domain sayısı en az %30 artacak.
- Yeni kayıt oranında en az %15 artış olacak.
- Yeni uzantıların başarılı girişi devam edecek ve marka koruma kapsamında beklediği ilgiyi bulacak.
- Domainin önemini anlatabildiğimiz kişi/firma sayısı en az 2 katıla çıkacak.
- Markalaşmaya verilen önem artacak.

Bu ve ekleyeceklerim olursa yenilerini Twitter hesabımdan paylaşacağım. Üzerinde konuşmak istediğiniz olursa beklerim. Ayrıca liste olarak tüm öngörülerinizi bana eposta ile ulaştırırsanız güzel bir sohbet edeceğimizin de garantisini vermiş olayım ;)


Yaklaşık 4 ay önce sizinle YDS.com örneklemesiyle "İyi Seçilmemiş Domain ve Kayıp 1000 Potansiyel Müşterinin Maliyeti" başlıklı bir yazımı paylaşmıştım. Aşağıda 15 günlük istatistiki bilgiyi göreceksiniz. Reklamsızdır. Şimdi lütfen yazımı tekrar okuyun.Dün gece Twitter'da Pazarlama Lafbazı lakaplı (sonradan marka danışmanı olduğunu öğrendiğim) kişinin domain seçimi ile alakalı bir mesajını gördüm. Mesaja yorumumu yaptım.. Aşağıda atılan mesajı görebilir ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.
PLATFORM İPUCU: Domainizin satış şansını 6 kat arttıran Vitrin Hizmeti satın alırsanız. Aynı domain için tekrar vitrin hizmeti almak istediğinizde %50 indirimli olarak ödeme yaparsınız.Arkadaşına İlet

İyi haftalar dilerim,
Okan Yıldırım
@AlanAdlari
@DomainBulten

Doğru seçilmiş .com uzantısı aynı zamanda inanılabilirlik ile beraber gelir. Girişimlere bu açıdan da avantaj sağlar.

Açık Arttırmalardan

Whois

© 2012 - 2023 domainbulten.com Her Hakkı Saklıdır.

hepsini aç +

© 2012 - 2023 domainbülten.com