Whisky.com satışı : Michael Castello ücretsiz alan adını nasıl $3.1 milyona sattı

Castello Cities Internet Network (CCIN) başkanı Michael Castello, alan adı endüstirisinin parlak geleceğini öngören ilk kişilerdendi. 20 yıl önce, yalnız bir avuç insan alan adının ne olduğunu bilirken, Michael alan adlarının ne kadar kıymetli olduğunu anladı. Hatta endüstrinin geleceğinden o kadar emindi ki büyük risk alarak muhteşem bir portföy inşa etti, bugün bu portföy endüstrinin en güçlülerinden.

Uluslararası alan adı yatırımları ve argesi ile ilgilenenler zaten Michael’ı PalmSprings.com, Nashville.com ve Daycare.com alan adlarındaki başarısıyla işitmiştir. Micheal’ın son bombası ise, geçtiğimiz yılbaşı satışını gerçekleştirdiği Whisky.com.

3.1 milyon dolara  satışı gerçekleşen Whisky.com’u kaydetmek Micheal’a ne kadara maloldu dersiniz? 0 dolar! Micheal, bu alan adını, henüz kayıtlardan ücret alınmadığı zamanlarda gerçekleştirmiş.

Olayı yaşayan kimseden iyi anlatamayacağımıza  göre dilerseniz bu başarı hikayesini, Micheal’ın bizzat kendi ağzından, çevirisini yaptığımız dnjournal haberindeki röportajından dinleyelim. Micheal, satışın gerçekleşmesini ve öncesinde olan gelişmeleri röportajında bir bir anlatmış:

 

90lı yıllarda halkın internetle tanışması ile sanal dünyanın neye benzeyeceği konusunda bazı öngörülerim vardı. İnsanların endüstriyel dünyadan sanal dünyaya göç etmek isteyebileceklerini hissettim.  O zamanlar sahnede Micheal Seven lakabını kullanıyordum. Başarılı bir şarkıcı/sözyazarı olarak ticareti ve tüccarlığı Tin Pan Alley sözyazarlarından Lou Stallman’ın kanatları altında New York’ta öğrendim. Biraz başarılı olduktan sonra abim David ile müzik grubumuzu Los Angeles’a taşıdık ve orada the Roxy ve Whisky a Go Go gibi mekanlarda çalmaya başladık.

 

94 yılında LA’de the Northridge depremi olduğu sırada hastalandım. Ne olduğunu anlamamıştım, çok güçsüz hissediyordum ve doktora gitmeye karar verdim. Kronik halsizlik gibi bir rahatsızlığa yakalandığımı düşünüyordum. Doktor bir takım testler yaptı ve bu testler şok edici bir sonuçla sonlandı. Bana hastalığımın tedavisinin mümkün olmadığını ve er yada geç beni öldüreceğini söyledi. O zamanlar eşim Sheri ile evliydim ve oğlumuz Jonathan 2 yaşındaydı. Bu tür bir sahne trajedisine hazır değildim. Eşim, sağlığımı iyiye götürmek için yapabileceği en iyi yemekleri yaptı. Glutensiz gıdalar tüketiyor, şekerden uzak duruyor ve sadece sağlıklı yiyecek içecekleri tüketiyorduk. 2 yıl boyunca ölümle yatıp ölümle kalktıktan sonra eşim, başka bir hastahaneye gitmem için beni ikna etti. Gittim ve testleri yaptırdım. Doktorlar test sonuçlarını yılbaşından sonra alabileceğimi söyledi. Birkaç hafta sonra doktorlar, yılbaşı hediyesi tadında bir haberle geldi. Doktorlar eşime normalde bu kıyağı yapamayacaklarını fakat yılbaşı dolayısıyla testleri öne aldıklarını ve ölümcül bir hastalığım olmadığını söylemiş. Hatta aslında hiç bir hastalığım yokmuş. Ellerim yüzümde ‘Hiç mi ?!?’ dediğimi hatırlıyorum, inanamamıştım. O iki yıl sırasında  bilgisayar başında çok vakit geçirdim ve hayatımın en önemli kararlarından birkaçını verdim.

Yine yıllardan 1994tü, hala bir siteyi nasıl hayata geçireceğimi bilmiyordum fakat bunu yapmam gerektiğini biliyordum. Bu bilgi deryasında öğreneceğim çok şey vardı. O zamanlar prodüksiyon şirketimin adı Powwow Productions’tı ve müzik sitemin Powwow.com olmasını istiyordum dolayısıyla bu ismi nasıl alabileceğimi araştırdım. Aylar süren sürecin ardından Powwow.com’u kaydettim. O zamanlar Hollywood.com veya 777.com gibi bir çok alan adı boştaydı. “Bunlara neden ihtiyacım olsun ki?” diye düşünüyordum.  Bir kaç ay sonra Hollywood.com’un whois bilgilerine baktığımda o ve daha nice alan adı geçmiş haftalarda kaydedilmişti. Bir anda bu alan adlarını kaydeden bir grup insan olduğunu farkettim ve gözlerim açıldı.  Eşimle birlikte daha fazla alan adı kaydetmeye karar verdik ve Whisky.com’u  1995 Mart’ında ücretsiz kaydettik. Scotch viskileri severdim fakat bu alan adını kaydetmemin asıl sebebi Hollywood’daki Whisky a Go Go gece klübüydü. Oradaki müziği ve atmosferi seviyordum hatta yıllar sonra mekanın sahibine alan adını önerdim fakat WhiskyaGoGo.com’u kaydettikleri için alan adını istemedi. Bu reddin benim için iyi olduğu aşikar. 95/96 yıllarında internet geçici bir heves olarak görünüyordu ve kimse öneminin farkında değildi. 1997 yılında ise Network Solutions  .com/.net/.org uzantılı alan adlarını geriye dönük bir şekilde 2 yıllık 100 dolar ile ücretlendirdi. O zamanlar bunu karşılayacak param gerçekten yoktu, zaten alan adlarını da zamanında ücretsiz kaydetmiştim. Zamanında ücretsiz kaydettiğim bu alan adları şimdi cebimdekinden çok daha fazla paraya mal olacaktı. 96da Almanya’dan bir kişiden e-posta aldım. Bir profesör Whisky.com’u  satın almak istiyordu. Bu işten biraz para kazanabileceğimi düşündüm ve ona alan adının 1000 dolar olduğunu söyledim. Ardından profesör herhangi bir alan adını 100 dolara satın alabileceğini söyleyip teklifimi reddetti. Aynı kişinin hemen ertesi yıl $1000 teklif ile gelmesi ise çok manidardır. Teklifi alınca geçen sene 1000 dolar olan alan adının bu sene 10.000 dolar olduğunu söyledim. Benimle alay edip bunun akılsızlık olduğunu söyledi. Sıkı durun, yine tam bir yıl sonra aynı kişi tekrar gelip 10.000 dolarlık teklifimi kabul etti, bende tekrar 10.000 doların geçen seneki fiyat olduğunu, fiyatın bu yıl 100.000 dolar olduğunu söyledim ve bir daha da  ondan haber almadım.

Whisky.com’un olgunlaşması

Sonraki dönemlerde Whisky.com’un websitesini açtım. Yüzlerce markanın herbiri için bir sayfa oluşturduğumdan site bayağı büyüdü. Her markada aramalarda en üstte olduğundan bayağı tuttu. Alan adı için bir kartvizit hazırlatıp WhiskyFest ve WhiskyLive gibi buluşmalara katılmaya karar verdim. Kaliteli viskileri tadabileceğiniz standlarda dolandım ve Whisky.com’un sahibi olduğumdan bahsedip onlara kartvizitlerimi dağıttım, aynı zamanda site için fotoğrafta çekinmek istediğimi belirttim. Standın önündeki herkes kim olduğumu merak ederken bütün markalar işlerini bırakıp beni stand arkasına davet etti ve  fotoğraflar çekindik. Bu olay gözlerimi kamaştırmıştı zira sektörün üstadı herkes adımı duyduğunda tamamen benimle ilgileniyordu. Whisky.com gibi muhteşem kalitede bir alan adına sahip olmanın ne demek olduğunu o zaman anladım. Alan adınız kaliteli olduğunda otomatik olarak güveniliyor ve adeta kırmızı halı ile karşılanıyorsunuz.

Whisky.com’un satışı

Alan adının listelenip müşteri bulması sadece 7 gün sürdü. 2013te iş sebebiyle Toronto’ya giderken uçakta Toronto Domainer diye bir blog olduğunu hatırladım. Blogun yazarı Toofun’a, civarda olacağıma dair bir mesaj gönderdim ve alan adları ile ilgili sohbet edip bir şeyler içmek için davet ettim o da kabul etti. Toofun o dönemlerde alan adları ile yakından ilgileniyor, aynı zamanda Toronto’daki bir kaç filmde de kameramanlık yapıyordu. Bana ailesinin Iran’daki devrimden kaçışının inanılmaz hikayesini, ülke ülke gezerek hayatta kalmaya çalışmalarını ve bir gün Amerika’ya yerleşme hayallerini anlattı. California’da yaşama hayallerinden bahsedince, biletini almasını, onu arkadaşlarımla tanıştırabileceğimi söyledim. Önerimi kabul etti ve sonunda Los Angeles’a yerleşip yeşil kartını aldı! Bir sabah, kumsaldaki bir kafeteryada otururken bana “Kaliteli alan adlarını satmak için bir şans istiyorum” dedi. Bu konu hakkında biraz düşünüp ona Whisky.com’u satmasına izin verebileceğimi ancak 3-5 milyon dolar arası bir para istediğimi söyledim. Kabul etti bu işe koyuldu. Toofun alakalı şirketlerle iletişime geçti ve hemen ertesi gün yalnızca alan adı için $200.000 ve €1.000.000luk iki teklif aldı bile. Oldukça etkilendim fakat bu alan adı için daha fazlasına ihtiyaç duyduğumu belirttim. O zamanlar viski sektörünün devi bir markanın içinde bir bağlantım vardı ve şirketine bana 3 milyon dolar teklif etmeleri için baskı yapıyordu. Toofun’a bundan bahsettim. Ertesi gün Whisky.de’den 2 milyon dolar teklif aldığımız haberi ile geldi. Bu şirketin alan adını satın alacak şirket olduğunu anlamıştım ama daha fazlasına ihtiyacım vardı. Toofun için çok ama çok yüksek miktarda komisyonu geri çevirmesini beklediğimi biliyordum ama bunu bir yana bırakması gerektiğini, 10.000 dolar ile 10.000.000 dolar arasındaki tek farkın bir kaç rakam olduğunu söyledim.  Anlayışla karşıladı, bunu geçmişteki eğitiminden de bildiğini ve bu zihniyetle hareket edeceğini belirtti.  Şirkete 3 milyon dolardan fazlasının gerektiğini zira halihazırda bu fiyattan potansiyel bir alıcımız olduğunu söyledi. Ve hemen ardından şirket bize 3.1 milyon dolarlık teklifle geri döndü! Bu fiyat benim için çok uygundu ve 2006 daki Vodka.com satışından 100.000 dolar fazlaydı.

 

Toofun’a satışı gerçekleştirmesi söyledim ancak şirket ödemenin kamuya kapalı olmasını istedi. Bu teklifi kabul etmem mümkün değildi. Bugünlerde bir çok kaliteli alan adı kimseden habersiz güzel fiyatlara satılıyor, ben ise bu satışın diğerlerinden farkı olmasını istedim. Alıcıya böyle bir anlaşma istemeleri halinde satışın gerçekleşemeyeceğini belirttim. 3.1 milyon doları gözden çıkarmıştım. Şirket, ülkesindeki kimselerin bu boyuttaki bir paranın böyle harcanmasının hoş karşılamayacağını söyledi, ben de onlara bu kalitede bi alan adını almalarının, pazarlarını yerel değil küresel kıldığını belirttim. En sonunda satışı 2 ay gizli tutmak kararında anlaştık. Avukatlarımız kağıt işlerini halletti ve 2 ocak 2014te alım-satım gerçekleşti.

 

Satış sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. Satıcı olarak ben, alan adının daha değerli olduğuna inanıyordum, alıcı da benim gibi alan adının daha çok para ettiğine inanıyordu. Alıcıya da söylediğim gibi, alan adını doğru kişi doğru zamanda aldı. Whisky.com artık avrupanın en büyük viski tedarikçisinde ve ben bu hamle ile yakın zamanda dünyanın da en büyük tedarikçisi olacaklarına inanıyorum. İngilizceyi ticaretin dili olarak addediyorum. Bu tarz bir alan adı elinizdekini elle tutulur ve paha biçilemez kılıyor. Doğrudan markalaşmış oluyorsunuz. Bu tür alan adları küresel pazarlama giderlerini milyonlarca dolar azaltabilir. Bu hikayenin yayılmasını muhteşem bir köşeyi dönme hikayesi olarak düşündüğüm için istiyorum. Toofun bu satıştan $310.000  komisyon elde etti. Yalnızca 1 haftada, 4 haneli satış yaparken 7 haneli satış yapar hale geldi. Kaliteli alan adlarının gücü hala gözlerimi kamaştırıyor!

whiskycom-escrow-updated-620

 

“Whisky.com satışı : Michael Castello ücretsiz alan adını nasıl $3.1 milyona sattı” üzerine bir yorum

  1. Bunu yapmak için biraz cesaret gerekiyor. Alan adını aldıktan sonra iki gün içinde satılmayacağı unutulmamalı. Zira konuda da bahsettiği gibi 10 yılı aşkın bir süreden bahsediyor ki, arama motorları 10 yıllık bir alan adını sıralamalarda iyi bir yere sabitleyebilir. SEO hakkında herşey (SEO = Arama Motoru Optimasyonu) bu alan adının fiyatını da yükseltir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir