TLD Uzunluğu vs Alan Adı Uzunluğu

Bazı uzantılar alışageldiğimiz gibi birkaç harften oluşmuyor fakat bu alan adını kısaltmalarına engel değil.

Yeni çıkan bazı uzantıların gereğinden fazla uzun olup olmadığı şu günlerde bir çok aklı kurcalıyor. 2-3 karakterden oluşan uzantıları kullanmaya alışmış insanlar .photography gibi 11 karakterli bir uzantıyı kullanmaya alışabilecekler mi ya da kullanmak isteyecekler mi?

Kullanıcıların tepkisini bekleyip görmekten başka çaremiz olmasada .photography 15.000 alan adı çizgisini geçerek fotoğrafçılar arasında sevildiğini bizlere kanıtladı. Bunun sebebi ise çok basit : .photography, alan adlarının şuan kullanılan .com, .net gibi uzantılardan daha kısa olmasını sağlıyor. Alan adınızın JoeSmithPhotography.com olduğunu varsayarsak JoeSmith.photography’nin daha kısa olduğunu söyleyebiliriz. Burada soru işareti yaratan nokta uzantının uzunluğuna karşı alan adının toplam uzunluğudur, kullanıcı yeni ve uzun uzantılar yerine eski ve kısa uzantıları tercih edebilir.

.photo ve .photos uzantıları satışa başladığında ilginç bir sınavla karşı karşıya geleceğiz. Acaba fotoğrafçılar .photography’e kıyasla daha kısa olan bu uzantılara da bu kadar ilgi gösterecek mi?”

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir