Microryza’nın Experiment.com’u $54.000’a Satın Alarak Markalaşma Süreci

Microryza’nın bu hamlesi tüm girişimlere kaliteli alan adının önemini anlatıyor.

İsim arayışı bütün girişimler için olmazsa olmaz ve markanıza uygun alan adı bulmak çoğu zaman o kadar da kolay değil. Üzücü bir şekilde girişimler bu süreci kayıt altına alıp diğer girişimlerin ihtiyaç duydugu temel bilgileri sunmuyor ve gereken farkındalığı yaratmıyor.

Priceonomics.com’un Experiment.com hakkındaki bu haberi bahsettiğimiz süreci çok güzel kayıt altına almış ve bizlerle paylaşmış.

Haber, çoğu girişimin alan adı seçiminde izlediği yolu çok başarılı bir şekilde özetliyor:

1. Boşta veya ucuz olduğu için kalitesiz bir alan adı satın al.

2. Bu hatanın girişimini frenlediğini hatta baltaladığını farket.

3. Git ve kaliteli bir alan adı satın al (AlanAdlari.com 🙂 )

Microryza örneğine baktığımızda bu konudan çok çektikleri aşikar zira trafiklerinin önemli bir bölümünü kulaktan kulağa duyularak almışlar. Önce bu konu üzerinde bir süre düşünüp bir kaç alternatif isim bulmuşlar. Ardından çalıştıkları bir alan adı alım-satım aracısı onlara Cofactor.com’u satın almaya çalışmış fakat fiyatta anlaşamamış ve $7.500’a Ryza.com’u satın almışlar.

İşleri yoluna koyduklarında ise Experiment.com’un sahibine ulaşıp alan adını neden satın almak istediklerini belirtmişler. Burada önemli bir nokta da alan adı sahibine niyetlerini gayet açık bir şekilde belirtmeleri. Bir çok girişimin yaptığı gibi şark kurnazlığı yapmaya çalışmamışlar ve pazarlıkların sonunda alan adını $54.000’a satın almışlar.

Bu yeniden markalaşma sürecinin bilim insanları ve medyanın gözünde girişimi daha değerli kılması alan adı seçiminin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bizlere gösteriyor.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir