Çin Hükümeti 20,500 (IDN) Alan Adı Satın Aldı

IDNler (Internationalized domain name) yani bünyesinde latin alfabesinin dışında da harfler barındırabilen alan adları Türkiye’de pek tutmamış olsa da bu durum Çin için geçerli değil.

TLD Registry Ltd, Chinese Online (.在线) ve Chinese Website (.中文网) olmak üzere 2 yeni IDN TLD duyurmuştu.

Şirketin temsilcilerinden biri ile yapılan röportajda kişi bu iki uzantının yeni uzantılar arasında ilk 5te olma ihtimalinin %50 olduğunu belirtti, ve geçtiğimiz günlerde şirket, yaptığı açıklamaya göre Çin merkezi hükümetinin kayıt firması ile bu iki uzantının her biri için 10,226 adet alan adı kaydı için anlaşmaya imza atıldı.

Çin hükümetine ait bütün oluşumlara alan adı sağlayıcılığı hizmetini, Özel Sektör Reformları Danıştayı’na (SCOPSR) bağlı Servis Geliştirme Merkezi (SDC) sunuyor. 1949’da kurulmuş olan Danıştay, Çin’in bütün kesimlerinde isimlendirme yetkisine sahip. Danıştay, bakanlık seviyesinde bir oluşum ve başkanı doğrudan Çin’in başbakanı Li Keqiang. Diğer bir deyişle bu departman, Çin hükümeti için oldukça önemli.

TLD Registry tarafından Servis Geliştirme Merkezine satılan alan adları, nüfusu 200,000’den fazla olan her şehri, 3000’in üzerinde yerel yönetim bölgesini, bütün vilayetleri, bütün belediyeleri, bütün özel yönetim bölgelerini ve dağlar gibi kilit noktaları içeriyor.

Üstelik bu yerlerin Chinese Online (.在线) ve Chinese Website (.中文网) uzantıları, yalnızca YER.在线) veya YER.中文网 şeklinde de kaydedilmedi ayrıca YER[TURİZM], YER[ULAŞIM], YER[BİLGİ] gibi alan adları da kaydedildi.

TLD Registry, şuan SDC’nin anlaşmalı olduğu tek kayıt firması ve bahsettiğimiz iki uzantı, hükümete ait olmadığı halde kullanılan yegane uzantılar.

Kaynak

“Çin Hükümeti 20,500 (IDN) Alan Adı Satın Aldı” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir