Berlin Kendi Tld’sine Sahip İlk Şehir Oluyor

Geçtiğimiz salıdan itibaren kullanıcılar .BERLIN uzantılı alan adlarını kaydetmeye başlayacak. Yeni yeni şekillenip hayatımıza dahil olan gTLD’lerden hangilerinin hayatta kalacağına dair bir çok tartışma süregeliyor. Endüstrinin ileri gelenleri bölgesel uzantıları -belirli bir şehri veya coğrafi bölgeyi temsil eden uzantıları-  bu konuda çok şanslı addediyor. Yerel işletmelere, hizmet sağlayıcılarına ve diğer kimselere yaptıkları iş ve yaptıkları yeri kullanıcılara duyurmak konusunda daha çok yardımcı olacak olan .nyc, .berlin, .paris gibi uzantıların, tıpkı ülkesel uzantılar -ccTLD- gibi olacağına inanılıyor.

İlk olması ile onurlandırılan .BERLIN gibi bölgesel uzantıların kaydı, o bölgeden olup yerel adresini veren işletmeler ve kimseler ile kısıtlı olacak. 18 şubattan itibaren Hakan Ali’nin kuruculuğunu ve CMO’luğunu yaptığı InterNetX Berlin tarafından yapılan organizasyon ile, 3.4 milyon nüfuslu Berlin işletmeleri ve sakinleri, başkentlerine ait alan adlarını kaydedebilecek.

Hakan Ali’nin kuruculuğunu ve CMO’luğunu yaptığı InterNetX, Almanya’da konuşlanmış ve uluslararası sektörün önde gelenlerinden olan bir kayıt firması. Firma, şehrin yaratıcılığı ve 500den fazla yeni girişime sahip olmasından ötürü bu uzantının güzel bir başlangıç yapacağına inanıyor. Hakan Ali, açıklamasında “Berlin, yenilikçi Alman bilişim sektörünün merkezi ve uluslararası bilinirliğe sahip bir marka. .BERLIN  önkayıt aşamasında dahi yüzlerce uzantının arasında en popülerdendi.” dedi.

Almanya başkenti için özel bir alan adı uzantısı fikri 1999’dan beri masadaydı lakin ICANN’in bunun önünü açacak yeni gTLD girişimi fikrin gerçekleşmesine ancak 13 yıl sonra izin verdi. 2012 ocağında dotBerlin firması .BERLIN uzantısı için başvurdu ve 8 ocak 2014’de www.nic.berlin faaliyete geçerek, .BERLIN uzantılı ilk alan adı oldu. Uzantı, ticari markalar için önkayıt dönemini bitirdi ve artık tüm Berlin sakinlerine açık durumda. Uzantı hakkında daha fazla bilgi www.internetx.berlin adresinden temin edilebilir.

Darısı İstanbul, Ankara ve İzmir’in başına 🙂

Kaynak 

 

“Berlin Kendi Tld’sine Sahip İlk Şehir Oluyor” üzerine 2 yorum

  1. aslına bakarsanız yerel uzantıların satışa sunulmasının, .com.tr , .de , .co.uk gibi alan adlarının önüne çekilen bir ket olduğunu düşünüyorum. sonuçta türkiye, ingiltere vs gibi pazarlara alan adı satışı için yetkilendirilmeler verilmiş durumda. ama bu yerel alan adları ile, bu ülkelerdeki ve şehirlerdeki potansiyel alan adı alıcılarını tekrar farklı bir satıcıya yönlendiriyorlar.
    tabi belirli alan adı uzantılarının artık doyuma gelmesi bu ekstra uzantıları doğurdu o kesin. ama her yeni alan adı uzantısında yeni bir satış sistemi önümüze geliyor.
    bu kadar karışıklığa gerek yok açıkçası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir